2024. július 21-től július 28-ig

RÉTSÁG

– Kedd reggel ½ 8

– Csütörtök este ½ 7 (előtte 6 órától zsoltárok imádkozása)

– Péntek reggel ½ 8

– Szombat este ½ 7

– Vasárnap ½ 10 +Bulejsza Jánosért és feleségéért Annáért és az +családtagokért

[Augusztus 11-én, a tolmácsi búcsú napján reggel 8 órakor lesz a vasárnapi szentmise!]

ÚJULJATOK MEG LÉLEKBEN készülünk templomunk megújulásának ünnepére. Ennek pontos ideje még nincs meg, de hát a lelki megújulásunk sem megy máról-holnapra. Ennek szakaszai: Testetek a bennetek lakó Szentlélek temploma, Jézus arca az evangélium, Jézus érzékelhető valósága az Eucharisztia, a kenyerét is megosztó szeretet. Segítségünkre a magyar szentek sora lesz, vasárnapról-vasárnapra egy-egy szentet veszünk, ha nem is naptár szerinti pontossággal.

Karitász csoportunk eddig önkormányzati szívességből kapott épületét megvásárolták, az új tulajdonossal még nem sikerült beszélni, szeretnénk, ha ott maradhatnánk, vagy pedig ismét az önkormányzat segítségét kérjük, hogy a közelünkben lehessen raktár lehetőség, hiszen a városban a városért dolgoznak önkéntes híveink.

EGYHÁZKÖZSÉGI HÍRLEVELÜNKET VIGYÉK EL MÁSOKNAK IS (hirdetések végén olvasható), benne írok a Szent András képről is, melyet átadtunk restaurálásra, ennek költsége előreláthatóan 1,5 millió + áfa, azaz majdnem 2 millió lesz, reméljük, november végére kész is lesz. Ezt négyzetcentiméterenként kell újra dolgozni, ezért is sokáig tart.

Mindszenty bíboros másodfokú ítéletét 1949. július 6-án hozták meg. A végzést csak 1954-ben adták kezében, addig ezzel is gyötörték, hogy életfogytiglani vagy halálos ítélet a tartalma. Ennek 75 éve. Ez is felhívás, hogy imádkozzunk boldoggá avatásáért. Ehhez kapcsolódik a szentmise végén az új imádságunk.

Közös hirdetések:

A gyerekek ittlétük jelzésére a következő szent matrica-képét kapják, szám szerint a rövid leírás mögé ragasszák be, a templomlapot a helyben iskolások már megkapták az első hittanórájukon, a nem helyben iskolások pedig itt kapják meg.

A nyári csütörtökök hirdetése: Tanév után a nyári csütörtökök plébániai játékos napok lesznek, kezdve június 27-én. Ezeken a napokon az időjárástól függően vagy kirándulós, vagy házon belüli időtöltés lesz. A kirándulás lehetőségét, hogy lesz-e eső vagy hőség, csak akkor reggel lehet látni, ezért bármely alkalommal cipőben, esőkabáttal, 1 liter ivóvízzel /nem édes lével/ és kis ennivalóval jöjjenek, vagyis úgy készülve, hogy kirándulós nap lesz, lehetőleg más-más, de. 10-től du. 4-ig oda-vissza megjárható úton. Minden szüneti héten, ha bent leszünk, ha kimegyünk, csütörtök 10 órakor a gyerek a plébániai telefonon valamely szülőjének üzen, megmondva a napi programunk. Ha bent maradunk akkor választhat, hogy 10-től 12-ig lesz-e, vagy visszajön még du. 2-től 4-ig is. Még nem hittanos (óvodás), vagy önöknél nyaralásban lévő, egyébként máshol lakó gyerek is jöhet. Szeretettel hívunk szülőket, nagyobb testvéreket is a kísérésre. A nap szellemi programjába azokat vonjuk be, akikkel azt előzőleg átbeszéltük, ehhez kérjük, jelezzék előre részvételüket és egyeztetünk.

Egyéb, máshol szerveződő programok: KALÁSZ szervezetnél 12-18 éves lányoknak lelkigyakorlat lesz hitoktató plébános ajánlással. Gyermeküket elvesztett szülők számára lelkigyakorlat lesz Pilisborosjenőn augusztus 9-11-ig. Gyermekre vágyó házaspároknak lesz lelkigyakorlat Bárdudvarnokon. Az érdeklődőknek a sekrestyében részletesebb tájékoztatást adunk.

Készülünk az idősek világnapjára: július 26. Szent Anna és Joachim napja. Július 28-án, a hónap negyedik vasárnapján tartjuk a Nagyszülők és Idősek IV. Világnapját, amelyet Ferenc pápa hívott életre. Idei témája: „Ne hagyj magamra öregkoromban” (vö. Zsolt 71:9 – „Öregkoromban se taszíts el magadtól, akkor se hagyj el, ha erőm elfogy!”). Erre a napra az Apostoli Penitenciária teljes búcsút engedélyez a szokott feltételek mellett (szentségi gyónás, szentáldozás, imádság a Szentatya szándékaira).

Az ima-katekézis 3. alkalma megvolt május 11-én. Erről bővebben az egyházmegye honlapján (https://vaciegyhazmegye.hu/) az ima-katekézis fül alatt olvashatunk.

TOLMÁCS

Hétfőn és csütörtökön este ½ 6 órakor szentmise lesz, vasárnap reggel 8 órakor lesz szentmise.

További vázlatterveket kértünk az új oltárhoz.

Búcsúi szentmise aug. 11-én ½ 10-kor lesz. A szentmisére moldvai csángó vendégek jönnek Kostelekről, Bákó megyéből: Brecsán Anita és Vaszi Levente énekel 1-1 csángó éneket. Más vendégek, a motorkerék-pálosok is lesznek, és a szentmise után a gyerekekkel, ha mernek felülni mögéjük, mennek egy-egy kört, a du-i program 3 órakor a kastély kertjében lesz.

TERESKE 

Jövő vasárnap 11 órakor lesz szentmise.


Hírlevél a templomunk munkálatairól
Kedves Híveink, Kedves Rétságiak!

A megújulás mindig az életképesség jele. Élni akar az Egyház Rétságon is!

A múlt karácsonyra visszaköltöztünk a templomba, a templombelső alakulásának fázisai a honlapunkon követhető: retsag.vaciegyhazmegye.hu. Már az ünnepen is, és most is köszönetet mondok az anyagiakkal, munkával támogatóknak, valamint a javaslatokkal szolgálóknak is: Isten fizesse meg! Festés Kramlik Károly Úr, villany Pásztor Zoltán Úr műve, Dr. Nemcsics Antal falképeit Vigyinszki Attila művész Úr festette vissza. Köszönjük a munkájukat!

Miért nincs még kész? Hasonlattal szólva: ha egy házat felújítunk, a mestergerendát egyben lehet kiváltani, az ablakokat lehet egyenként is. A hasonlat értelme: egyesek szerették volna, hogy a templom felújításával kezdjük a munkákat, kétségtelen, azzal már kész lennénk, de a közösségi termet egybe kellett megépíteni, a szobrokat, oltárokat lehet egyenként is restauráltatni. A régi 5 éves terv mintájára van még 5 évünk a templom nagy jubileumáig. 2029-ben lesz templomunk 300 éves. Addig szeretnénk befejezni a munkát.

Lényeges többletmunka az új kőpadló (4 millió Ft). A felszentelhetőségnek is vannak elvárásai, pl. mozdíthatatlan, vagyis kőoltár. Enélkül eddig is csak a házmegáldás-szertartást alkalmazták. A kőoltár, a kősziklára épült Egyház alapjára, Krisztusra utal, aki stabilan áll a sokféle szellemi és egyéb viharban.

A közösségi terem megnyitása az ottani berendezések áthelyezését hozta. A templomudvaron mozgáskorlátozotti parkolóhelyek vannak. Másoknak lehet a gyepen is parkolni, onnan és a József A. utcai új kerítés kiskapuján tudnak a közösségi térben megfelelően kialakított mozgáskorlátozotti mosdóhoz is eljutni. Mozgáskorlátozotti út a közösségi termen át vezet a templomba. Számukra az ún. sekrestye-helység szolgál a bűnbánattartásra, lelki beszélgetés, gyónás számára. A termen át jutnak ki a belső udvarra is.

A villanyt felújítottuk. A toronyóra is terv, a villámhárítók felszerelése után. Sorrendet diktáló volt a monitorok elhelyezése is. pl. missziós keresztet át kellett tenni, a főhajó monitorja miatt a „Mária oltárt” kellett elköltöztetni. Ha még emlékezünk rá, miatta a jobb oldali első féloszlopnak a felső része volt meg, az oszlop alját elbontották, hogy odaférjen az oltár, elég bizarr volt úgy. Át lett helyezve a missziós kereszt, a keresztelő medence és a valamikor, valahonnan idekerült kálváriai Mária szobor – legrégibb műemlék tárgyunk – ami hosszú ideig a toronyfeljáró falmélyedésében lapult, és nem volt látható. A keresztelőmedencétől indul a keresztút. Jézus mondta: „aki utánam akar jönni, vállalja keresztjét és kövessen engem”. Ez misszió is. A villanyszereléssel egy időben kellett megoldani Krisztus keresztútjának a helyét és megvilágítását. Egyelőre a képek maradnak, ezeket később is ki lehet cserélni. A 14 „állomás” nem előírás, lehet több is. A szimmetria kívánta, hogy 8-8 kép legyen mindkét oldalon, ezért 2 képpel bővíteni szeretnénk: A 15. Jézus feltámad, a 16. az emmauszi úton a tanítványok felismerik Jézust az utolsó vacsorai kenyértörés mozdulatából. Így körbeérve jutunk fel a miséző térbe az oltárhoz.

Ugyancsak az új villanyszerelés adott módot az áhítatra hangoló mennyezeti világításra. Így viszont előtűntek a boltívek eredeti szellőző nyílásai. Ezek zsilip módon kezelhető fém montázsképekkel lettek fedve. Iparművészeti alkotások, 100.000 Ft-ba került darabja. A hal, a rézkígyó és a pelikán jelképek. Vasszerkezetüket Bérci László, a fém montázsképeket Szentesi Ákos iparművész készítette.

A 8 szobor és szobortartó konzolok is restaurátor szakember közbejöttével kerülnek a helyükre. A régi berendezésből elsősorban restaurálandó a Szent András kép, melynek keretén vetemedés, vásznán szakadás, festékpergés és „kagylósodás” van. Erre árajánlatot kértünk: 1,5 millió Ft + áfa (27%) lesz.

A bútorokat, melyeket meg lehet menteni, szintén restaurátor kezébe adjuk, ha lesz rá pénzünk, vagyis a jövő években. Az egyik oltárt úgy megette a szú, hogy csakúgy javíthatatlan, mint az egyik pad. Több padot egy időre még erős vasalással megmentettünk. Köszönjük Kramlik László mester Úrnak. Az áhítat szelleme kívánja a padok pótlását, addig a közösségi terem székei vándorolnak, hol a templomba, hol a terembe, mikor hol lesz rájuk szükség.

Az orgonát becsomagoltuk, így csak kis sérülések érték a templomfestéskor. Házilag takarítottuk ki a port, ami azért belopakodott a fólia alatt is. Idővel szakember által kell rendbe hozni, hangolni. A kórus aljzatát Bérci Róbert mester Úr újította fel laminált padlóval, az ajtók javítását is neki köszönjük.

A közösségi ház állami pályázatból, azonos mérvű püspöki támogatásból, és a 3. harmad önrészünkből készült el. A templomot – Rétság emblematikus jelképét – értékelő önkormányzatunk támogatásával, ugyanannyi püspöki segítséggel, és nem utolsósorban a kedves hívek adományaiból, és a nem is helybeliek alapítványunkra küldött segítségével újítottuk fel. A még megteendők a remélt lelki megújulás után tudnak megvalósulni. (A gyóntatófülkét is felújítottuk.) „A mi erőnk nem a falakban, hanem a várvédők lelkében van” – alkalmazhatnánk így az egykori egri várkapitány Dobó István szavait.

Mindezt szíves figyelmükbe ajánlva, segítségüket ismételten is köszönve, és a továbbiakhoz is remélve: az egyházközségi képviselő-testület nevében is;

Kelt: Rétság, 2024. Pünkösdjén. Tisztelettel: plébánosuk: Tóth Ferenc.